бойните действия на ВМРО по време на Илинденското въстание 1903 във Воденският район
Автор: К.Г.П.
Акции на боевите сили във Воденския район по време на Илинденското въстание.
При село Гутово, в местността“ Корада“ на 6 юни 1903 година войводата Ташо Островски на чело на около 60 души четници се сражава с 1000 души войници в продължение на три часа време, в резултат на което четата дава един убит, а войската 12 убити и 5 ранени.
На 26-ти юни, Ташо с 18 души се сражава по-вече от два часа време с 30 души войници и арнаути при с. Луковец. От турска страна са паднали 12 души, без жертви за четата. По тоя повод селяните избягали във Воден. 40 души от тях били арестувани; след като освободили по-повечето , 12 души били задържани.
Между селата Пожарски и Горно Родево при местността“ Гьорчеви колиби „, Ташо с 60 души четници е завързал на 28 юли сражение с многобройна войска; в резултат на което паднали 30 души войници, без никакви жертви от четата.
На 24 юли Ташо се приближил предпазливо до малкия мост на железопътната линия при село Острово, разрушил го с помощта на ключове и други инструменти, като нападнал и турския пост, от състава на който паднал един войник убит и един башибозук. По тоя повод 8 души селяни от Острово били арестувани.
Георги Тоцев, друг местен войвода , на 30 юли е имал една престрелка с отделение войска и три-четирима арнаути при село Теово. От четата не е пострадал никой, а паднали са 6 души войници и един арнаутин Като за отмъщение, след това са били убити двама братя от Теово и двама от Пътеле.
На местността „Скалата“ в околността на село Нисия, на 4 август, същата чета на Георги Тоцев от село Саракиново, на брой 36 души е водила четири часа сражение с 200 души войници. В резултат двама четници били ранени , от противната страна 10 души войници и трима арнаути, Нисийските поляци, убити, а 30 души селяни арестувани.
На 8 август войводата Лазо Родивчето с четата си е имал престрелка без жертви, с едно войсково отделени, при местноспа „Келарче“, около селото Месимер.
Втора престрелка между четицата на същия войвода Лазо с 7 души и едно малко войсково отделение е станала на местноспа“ филчеви костени“, Месимерско. Този път е имало един войник убит и един ранен.
На 14 август при местността „фурка“ между селата Месимер и Владово Лазо Родивчето на чело на 6 души четници се е сражавал с едно войсково отделение от 60 души в продължение на по-вече от един час. От четниците един е бил ранен, а турците са дали 7 души убити и 2 ранени.
На 19 август Лазо Родивецът с 12 души другари опожарил бейския конак в село Под. В отговор на това пуснат бил аскер на свобода и ограбил къщята на това село, както и гроздето по лозята, след това отдал се на побоища, затваряне и окачване на селяните с главата на долу. Вследствие на това седем семейства от селото избягали във Воден и Негуш.
На 24 август Лазо Родивецът с 50 души четници слязъл в полето между Воден и Бер / Караферин/ и при село Пискулия скъсал телеграфните жици, като нападнал и палатките на войсковата част, разположена тук за охрана на железопътната линия Солун -Битоля. Турски репресалии: десетки селяни от Пискулия и Цармориново бити и арестувани, много къщи от околните села ограбени.
На 2 септември съединените чети на Лазо Родивчето и Георги Тоцев заловили с разузнавателна цел двама албанци-поляци и един местен селянин около Държиловските колиби. Поляците -албанци не се върнали обратно, поради което двама селяни от колибите били арестувани по подозрение.
Когато Лазар п. Трайков от Костурско се прехвърлил във Воденския район и трябвало да влезне в сражение около село Пожарско, Воденско, с войската, местният войвода Ташо се притекъл на помощ. Същият Ташо заедно с Георги Тоцев притекли се на помощ в село Чеган, дето се сражавал с турски аскер Алеко от Баница и Тане от Горничево, и двамата прибягнали от Леринско във Воденско, за да изгубят диря. Тук, в Чеган, от Воденските помощни сили били дадени три момчета убити.
бойните действия на ВМРО по време на Илинденското въстание 1903 във Воденският район
Автор: К.Г.П.
Акции на боевите сили във Воденския район по време на Илинденското въстание.