VI Конгрес на ВМРО 1925 година, София, 2005 година-част от публикуваните документи
Автор: К.Г.П.
Документите на ВМРО са необоримо доказателство за историческата истина. Отчетите, дебатите и решенията на Шестия конгрес на ВМРО, състоял се през 1925 година, свидетелстват за:
- От изложеното в Бойният отчет е видно, че четническите акции са факт за целият отчетен период 1908-1925, включително и за предхождащата конгреса 1924-та година. Описаните сражения във всеки революционен окръг и околия, говорят достатъчно сами за себе си и правят излишна козметичната намеса на патриотичните обобщения. Именно това са истинските изяви, които все още служат като основен аргумент на конгресистите да се наричат воеводи и революционери. В тези кратки страници са съхранени индулгенциите на ВМРО, които изкупуват греховете направените от отделни нейни членове в преследване на общата цел -свобода за Македония.
- От страниците на Политическият отчет става ясно, че в навечерието на войната правителството преднамерено укрива от ВМРО клаузите на подписаният вече Българо-сръбският договор предвиждащи подялбата на Македония. След като Организацията, по нейни информационни канали, се сдобива със засекретената информация, Българското генерално консулство в Солун отрича факта за подписаната подялба. В допълнение правителството отказва иска на ВМРО доброволците от македонски произход да бъдат изпращани да воюват в родната им земя. В дебатите по въпроса, генерал Протогеров подържа, изказаната от Т. Карайовов позиция, че причината за неведението на ВМРО за тези важни събития се корени в традицията Организацията да не се занимава с политика/виж Протокол на първо редовно заседание/. Твърде опростен отговор, който не задоволява делегатите, като П. Шанданов и Й. Гюрков изказват съмнение, че Александров и Протогеров са следвали неотклонно началата за автономна Македония / виж Протокол 3/
- Финансовият отчет регистрира неотчетени 5 702 309 лева., при наличност от 10 578 313 лева/ виж Резолюция на финансовата комисия/. Неоспоримо доказателство за злоупотреби приписани, без доказателства, на Алеко Василев и Георги Атанасов. Приходът обозначен като Специален налог, с който са облагани отделни богати собственици не пряко свързани с Македония, източник на значителни средства, е безспорен показател за респекта на ВМРО, който е бил най-убедителния довод при събиране на парите. Видно е, че Организацията е разчитала на собствените си сили, но не отказва и държавна помощ, стига тя да не води до неприемливи задължения. В този ред на мисли, финансовия отчет спира водата към мелницата на онези, които искат да представят ВМРО, като креатура на българската държава/ виж Протокол от първо заседание/.
- От първостепенно значение е поставеният въпрос относно целта на Организацията. Автономия или независимост? Направеното от Христо Шалдев и Петър Мърмев предложение за изменение формулировката на основната цел, като вместо автономия в устава да залегне определението Независима Македония, е идея върху, която акцентират множество от революционните дейци търсещи ново политически решение за родината си, съобразено с международната политическа обстановка настъпила след поредният военен погром на Царството. Запазва се, обаче, старото определението за автономията, с което се продължава традицията и както се изразява Н. Томалевски „…така е известен македонския въпрос в чужбина и защото тази формула дава по- широка свобода на ЦК„/ виж Протокол 2; Протокол 3 /. Обединяващото между двете дефиниции е, че те са изградени върху всеобщото разбиране за опазване целостта на Македония. Не случайно, в подкрепа на тези тежнения, към книжното тяло на публикуваният нов устав с вписана цел: „ ВМРО има цел да обедини разделена Македония в нейните географски граници и да извоюва политическа автономия / самоуправление/ за нея.“ , за първи път, е прикрепена и карта с граници на целокупната македонска територия/ виж. Карта/. В действителност, темелът, върху който се гради цялата политическа активност на ВМРО, не е разместван от времето на неговото полагане през 1893 година. Това е дяланият камък наречен Автономия, символ на единството и неделимостта на Македония. През изтеклите 32 години различни идеолози на Организацията правиха опити да модулират идеята за Автономия според политическата ситуация, като първо потърсиха място на Македония в новоосвободена България. След сблъсък с интересите на великите сили и огромни жертви дадени за постигане на идеала за обединение, желанието за независимост подтикваше ВМРО да чертае различни проекти за една и съща идея.
- С изказванията си делегатите официализират позициите на ВМРО по дълго премълчавани и считани за тайна въпроси. Към тях можем да причислим признанието за убийството на Гьорче Петров/виж Протокол 3/, което Тодор Александров твърдо отрича приживе и участието на ВМРО в потушаване на комунистическите бунтове след 1923-та година/ виж Протокол от първото заседание/.
- Финансовият отчет регистрира неотчетени 5 702 309 лева., при наличност от 10 578 313 лева/ виж Резолюция на финансовата комисия/. Неоспоримо доказателство за злоупотреби приписани, без доказателства, на Алеко Василев и Георги Атанасов.
- Съществувал е приход обозначен като Специален налог, с който са облагани отделни богати собственици не пряко свързани с Македония. Осигурените по този начин средства са безспорен показател за респекта на ВМРО, който е бил най-убедителния довод при събиране на парите, защото само желанието за самостоятелно финансиране не би осигурило необходимите активи по балансите на Организацията. Организацията е разчитала на собствените си сили, като не би отказала и държавна помощ, стига тя да не води до неприемливи задължения. В този ред на мисли, финансовия отчет спира водата към мелницата на онези, които искат да представят ВМРО, като креатура на българската държава/ виж Протокол от първо заседание/.
- Колкото до евентуалното участие на генерал Протогеров в убийството на Тодор Александров, запазените документи от шестия конгрес са най-меродавният съдник. Те са доказателство, че към Протогеров не са отправяни обвинения или ако са съществували негативни настроения, то инспираторите им са “ опровергани и накарани да млъкнат, без да пожелаят да гласуват предложение за обвинение и наказание“, точно както твърди и участникът в събитията Г. Баждаров. Водените протоколи по дебатите са свидетелство за една свободна дискусия по обстоятелствата около убийството на Тодор Александров, при която различни делегати като Ст. Филипов, Протогеров, Н. Томалевски, Й. Вапцаров, Ив. Михайлов и др., са изнесли множество допълнителни данни . За атмосферата около конгреса може да се съди по някои факти видни от спомените на Г. Баждаров (Виж Баждаров, Г. Моите спомени. с. 159) . „Разногласията“, всред делегатите са били толкова разпалени, че разпаленият от тях огън е бил потушени от ракия с мед, от която „обвинителя“ на Протогеров М. Монев и „защитника“ Г. Баждаров са попийвали заедно. В тази връзка, ако действително са съществували аргументи за негово съучастие в заговор, то тяхното време и място за разглеждане е било именно в този момент и пред този конгрес. Или, както се казва в католическите сватбени обреди, това е момента, в който ако свидетелите не се противопоставят на брачния съюз, трябва за винаги да замълчат. От друга страна предконгресните писма писани от самият Михайлов до Протогеров са неоспоримо доказателство, че генералът се е ползвал от уважението не само на автора, но и от страна на цялата Организация/ виж „Две писма на Иван Михайлов до Александър Протогеров“/. Не случайно, всички апологети на Михайлов отбягват фактите изнесени от документите по конгреса и предпочитат да заимстват неверни цитати от неговите спомени.
- Заслуга на натрупаният опит се явява едно от най-важните решения на конгреса – запазване на независимостта на ВМРО и четничеството, като неотменна организационна форма във ВМРО. Бродили из горите на Македония, изпитали на свой гръб радости и несгоди, на истинските войводи и изпитаните дейци е било ясно, че без въоръжено присъствие зад река Вардар, Организацията, без съмнение, ще загуби своята същност и значение. Именно на конгреса, те изрично санкционират директивата за запазване на четническото движение и то не само като традиционна бойна формация, а в свещената форма на апостолат/ виж Резолюция за независимост, Резолюция по боевата дейност, Насоки за бъдеща дейност/.
- Опазването на вътрешният и революционен характер на ВМРО, в условията на настъпилите промени, се оказва тежка дилема предопределяща бъдещето на революционното движение. От една страна всяка промяна на организационна структура, за сметка на вътрешния характер на революционната дейност, е с осъзнати пагубни последствия, а от друга, очевидните различия на организираност в окръзите върху българска територия са достигнали до степен, след която законната санкция на промените следва неизбежно. С цел преодоляването на този дисонанс е взето компромисно решение- петте околии гравитиращи около Пиринска Македония да се обединяват и получат отделен статут/ виж. Резолюция за бъдеща дейност/.
Предишна публикация
Пет протокола от Кюстендилският конгрес 1908 годинаСледваща публикация
36 год. документи 139-206